Bireysel Sosyal Sorumluluk ve TURMEPA

SABUN AĞACI çıkiş noktası zararlı deterjanlardı. Her ne kadar evde emekleyen meraklı bir minik ana sorun olsa da, deterjanlarla suyu ve toprağı kirletmek istemeyen bir mühendis anne yan nedendi. Sabun cevizi fosfor, sulfat, fosfat içermeyen yani bir deterjan değil de aslında doğal bir bitki oldugundan tüm bu dilekleri tek bir taşla vuruyor.Image

STK geçmişimle kendime yakın hissettiğim derneklere üye oluyorum. BUGDAY şüyeliğinin dışında, ORFF, AFSGD devam ediyor. EKOIQ gibi dergilere de aboneyim. Wikipedia gibi gönüllü çalışan “adam akıllı” projelere de düzenli bağışlarda bulunuyorum. Bu benim şu sıkışık meşgul Dünya günlerimde az da olsa benim yerime doğal işler yapanlara katkı, bir nevi saygı olarak görüyorum.

Bu faaliyetlerde Türkiye’de kendimi en yakın hissetiğim derneklerden biri de TURMEPA. Duydunuz mu bilmiyorum. Açılımı Turkish Marine Environment Protection Association. Dün METRO da gezerken ağır kir yağ sökücü yazan ürünlerini görünce gözlerim fal taşı gibi açıldı. Deniz suyunu korumaya yönelik derneğin fason bir firmaya yaptırdığı ürün. İçerik çok net yazılmamış olsa da “doğada çözünebilir ürünlerden yapılmıştır” yazmışlar ve dernek misyon anlamında kendi bacağına sıkmak istemeyeceğinden inandım, derneğe katkı olması için de aldım. Ürün ve açıklaması şu:

Image

 Her türlü yağ lekesi, motor yağı, zift, katran ve boya lekelerini kolaylıkla temizler. Bitki özlü doğada çözünebilir hammaddelerin bileşimi ile yağlı ve kirli yıkanabilir yüzeylerde temizlik ve parlaklık sağlar.

Image

Ardından dernek sayfasını ziyaret ettim. Benim Bireysel Sosyal Sorumluluk hissimi paylaşan insanlar ve kurumlar dernek üyeleri arasında. Dernek ne kadar aktif çok incelemiştim. Ancak kendi yapabileceklerimi gördüğüm alanlar oldu. Örneğin ilk ilgimi çeken online satışlarının olmaması oldu. Eminim aranızda bile markette ürün arayacağına online alım yapmak isteyenler vardır. Bunun dışında yeni formülasyonlarla ürün geliştirmesine de yardımcı olabilirm 🙂

Sonuç:  Bugün TURMEPA ya Bireysel üye ve gönüllü olacağım. Üniversite öğrenciliğimden kalma gönüllü bir STK cı olarak bu yazıyı okuyanlara tavsiyem kendinize yakın hissettiğiniz bir sivil toplum kuruluşuna siz de üye olun. Hem karanlığa küfredileceğine bir mum yakılmış olunur. İnanın, Destek verin, sadece maddi değil bir çoğunun fotokopi çekecek insana bile ihtiyacı var. Gidin deneyin gönüllü işler yapın. Gönülden verdiğinizde inanın çok şey kazanacaksınız.

Image

Image

http://www.turmepa.org.tr/

DenizTemiz Derneği olarak insan ile doğa arasında denge kurulmasının, doğal kaynakları tüketmeden gelecek kuşakların ihtiyaçlarının karşılanmasının ve kalkınmada sürdürülebilirlik sağlanmasının hepimizin görevi olduğunu düşünüyoruz. Küresel ısınma ve kuraklığın ülkemizde ciddi tehditler oluşturduğu şu günlerde, TURMEPA, misyonu doğrultusunda önemli bir çalışmayı daha gerçekleştirdi: Çevre Dostu Temizlik Ürünleri. 

Hayatımız için çok önemli ve en kısıtlı kaynaklarımızdan biri olan sudan tasarruf edilmesi, aynı zamanda denizlerin korunması ve çevrenin kirletilmemesi ilkesinden yola çıkarak doğal hammaddelerden elde edilen, suda biyolojik çözünürlüğü olan, doğada biyolojik birikme yapmayan, ayarlı köpüğü sayesinde kolay durulama sağlayarak su tasarrufuna imkan veren ve ambalajları geri dönüşümlü ürünler hazırladık. 

Çevre dostu TURMEPA markalı ürünlerimizi; Marinalar, Opet Bayileri, Migros, Tansaş, Makro, Koçtaş, Metro ve West Marine’den temin edebilirsiniz. Bu seçiminizle, ülkemiz deniz ve kıyılarının korunmasına, yaşanabilir bir çevreye sahip olma yolunda yaptığımız çalışmalara destek olabilirsiniz. 

Şehirlerde, tüm atıkların kanalizasyonlarla, yer altı sularına, göl, nehir, derelere ve dolayısı ile denizlere karışabildiği düşünüldüğünde konunun önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Kısıtlı su kaynaklarımızın kirletilmemesi ve tasarrufu açısından çok önemli olan bu ürünlerin satışından elde edilen gelir, deniz kirliliği ile mücadele amaçlı projelerde kullanılmaktadır. 

 Image

TURMEPA ve ürünlerini merak ettiyseniz:

Image

Reklam