Kızgınım, Türkiye’de Bilgi ve Emeğe Değer Yok

Bu postu şu sebeple yazıyorum: Emek yoğun bir işte yada bilginizle çalışıyorsanız Türkiye’de bu işi sizden bedavaya kapıp sağa sola satıp ucuza kapatmak isteyenler çok. Sabun ağacından Türkiye’de kimsenin haberi olmadığı çalışıp bir isim verip sabun cevizini yarttığım sene 2011. Bu mucize ürüne minik bebeğimle sarılmış, bu işe gönül vermiştim.Sabun ağacını araştırdım makaleler yazılar okudum blogumda ne öğrendiysem yayınladım ki kimyasalın etkileri bilinsin. Türk toplumu da aydınlansın. Doğal olan özenilsin. Bu anlatımları ve yazılara safça tamamen ticaretten uzak yaptım.Bir süre sonra internet anneleri ve emzirenanneler gruplarından gelentaleplerle bu iş ticari olur mu ki dedim ve TEKNOPARK ta proje yazarak işletmeyi açtım. Bilgi ve emek üzerine kendimden vererek, üreterek Herşeyi okulda öğrendiğim gibi kuralına uygun yaptım. Kimya Mühendisliğinden mezun olurken İstanbul’da semalara haykırdığımız mühendislik yemininin etiğine uygundu. Tüm bildiklerimi toplum yararına sundum.Ürünü ECOCERT aldım çünkü onu üreten çiftçinin de bu biliçte olmasını hayal ettim. Ticari kaygı peşindekileri değil. Ama bunun anneler tarafından ilgisini gören birçok  ticari girişimci zihin peşime düştü. Yazılarımı kopyaladı ben de alsam en ucuzundan satsam çok karlı mıdır diye yazanlar oldu. Neden battın diye soranlar oldu.Ürün isteyip uyanıklığa kaçanlar oldu..Adımı şu an tescilli reklam için kullananlar oldu. Kimseyle bağlantım yok şükür..

Ama gerçekten Türkiye’de emek , bilgiye verilen değer çok ucuz. Ben bunun kopyacı eğitim sisteminden kaynaklandığını düşünüyorum. Gerek öğrenciyken gerek 10 senelik profesyonel iş hayatımda gördüğüm Türkiye’de başkasının fikrinin üstüne yatan onu sahiplenip kendi malıymış gibi rahatlıkla satan insanlar çok çok. Bu insanların kendi fikirlerini üretmeye çekincelerinin yanısıra,yetersiz olduklarını göstermez. İnsanlar sadece çok yatıp fırsatını bulduğundan başkasının üzerinden geçim sağlamayı düşünüyor.

Örneğin bir toplantıdasınız fikrinizi ufak ufak söylemeye başlarsanız hemen uyanık bu tür atlayarak sizden önce sazı eline alıp konuşmaya ve fikrinizi toplantı sonunda sahiplenmeye kalkar. Bu kişileri böyle kolaylıkla tanımlarsınız. Peki diğer ortamlarda? Öğrencilikte çalışmayıp nasılsa kopyayla geçerim diyenler en çalışkan öğrencileirn civarından ayrılmaz arası iyi olsun ki problem çıkmasın.Ya da sınavlarda en çok bileni tüm sınav boyunca rahatsız eder..Sağa geç değiştirilem vs. vs. Bu insanlar yokolmadı, ticari meslek sahibi olarak öğretmen olarak aramızda.. Bilgisizlik kopyacılık bilinçsizlik dizboyu

Şimdi ben bu postu neden mi yazıyorum? Blogumu kapatacağım. Çünkü içim rahat etmiyor, benim yıllar önce getirip sunduğum ECOCERT olarak fiyatlandırdığım Sabunağacı ürünü sabun cevizinden fayda sağlamak isteyenler var. Benimle neredeyse hepsi kontağa geçtiğinden tanıyorum. Ama web sayfamdaki resimleri bilgileri kullanarak ticari amaç sağlamaları pakistandan getirip kimyasalla büyümüş  organik sertifikası olmayan ürünleri aynı paha ya satmaları, kimyasal ilaçlanmış sabun cevizlerini doğal diye benim yazılarımı kullanarak satmalarına ön ayak olmak istemiyorum , ondan.

Çünkü Sabun cevizi ve Sabun Ağacı aşkı benim için ticari değil, Etik ve doğal olandır.

NİL GÜN okuyorum, Evrende herkese yetecek kadar bolluk var.Ben bolluk içinde yalıyorum. Herkes çalıp çırpmak yerine kendi içinde var olan bolluk bilincine odaklansın, içinde ne cevher çıkar onu düşünsün.

Sevgiler

Reklam