TURMEPA Denizlere Zararsız Deterjan mı?

Çevreye verdiğim önemle başlamıştı sabunağacı hevesi öyle de devam ediyor. Benim arayışım denizlere, suya, göllere, ağaçlara, doğaya dahası insana zararsız deterjan ve üretimi..Bu alanda ticari olan ürünleri deniyorum hep. Organikim diyen sertifikalı sertifikasız ürünleri içeriğini de inceleyip alıp deniyorum. Alıp destek olduğum için de hiç gocunmuyorm. Sonuçta evet rakip firmalar ama yürdüğümüz yol amaç aynı ise bunda sakınca görmüyorum.Benim kızdığım “organik işte para var abi anneler, sosyete hep bu işte, yürü be pazar bizi bekliyor” zihniyetindeki kara cahil kesim..

toxic degil

Bu anlamda derneğine üye olmaya çalıştığım hatta yerelde gönüllüsü olmak istediğim Deniz Temiz Derneği’nin dış bir firmaya yaptırdığı ürünler var. Ben bu derneğin ürünlerine önce METRO GROSS MARKT da rastladım. Ardından Migros da da bazı ürünlerini gördüm. Tabiki derneğe katkı olsun diye ama daha çok tüketici olarak saflığı temizlemesiyle ilgili denemek için aldım. Bulaşık deterjanı (el), ağır kir sökücüsünü ve çamaşır mak. deterjanını denedim. Son olarak da bir sonraki sefer bulaşık mak. deterjanını alacağım. Fiyatları organik pazar fiyatlarında, sentetik zararlı deterjanlardan kg fiyatı daha pahalı ancak daha önce anlattığım gibi sosyal olarak iyi hissetmenin desteklemenin de parasını içine katarsanız değiyor.

20120919101541_7117

Şimdiye dek hepsinden memnun kaldım ama en çok çamaşır mak. deterjanından.. Bu yüzden ürünün organikliği yada denize suya zarar vermeyen oluşu aslında kafamı kurcalıyor. Çünkü tamam kan lekesi çıkartamadı ama hem koku hem de temizlik anlamında oldukça başarılı o yüzden içeriğini merak ettim ama ulaşamadım. Üreticisi ise bilindik bir sentetik deterjan temizleyici vb üreticisi yani işin içinde Türkiye gibi bir yerde ticari oyun var mıdır kuşkularımı gideremedim. Derneğin web sayfasında da yeterli bilgi yok. Herhangi bir sertifika, 3. bir kuruluş onayı vb de yok. Bilgisine erişirsem yine buradan paylaşırım. Şimdilik bunu paylaşmak istedim. İçim dernek adı altında olduğundan rahat gibi ama yine de sabun cevizim gibi bir bitkiye göre tabiki zararlı çünkü sabun cevizi sentetik değil doğadan bir meyve. Şişe bitince yine sabun cevizinden devam edicem 🙂

sevgilerimle

not: Herkese sevdikleriyle mutlu bir bayram diliyorum..

Reklam